Mi az a fenntartható kertészkedés?
A fenntartható kertészkedés lényege, hogy a kerted úgy alakítod ki, hogy az minél kevesebb káros hatással legyen a környezetre. Amikor fenntartható módon kertészkedsz, odafigyelsz arra, hogy ne pazarolj vizet, ne használj vegyszereket, és igyekszel a természetes egyensúlyt megtartani. Az én első fenntartható kertészkedési élményem akkor kezdődött, amikor rájöttem, hogy a hagyományos műtrágyák nemcsak a talajt rongálják, hanem a növények is kevésbé egészségesek tőlük. Azóta törekszem a kevesebb vegyszer és műtrágya használatra, keresem a vegyszermentes megoldásokat a kertészkedés minden területén és rájöttem, hogy ez nem is olyan nehéz, csak pár dologra kell jobban odafigyelni és máris egy sokkal fenntarthatóbb és egészségesebb kertet kaphatunk.
Vegyszermentes kertészkedés: Az út a bio kert felé
Amikor először hallottam a vegyszermentes kertészkedésről, nem voltam biztos benne, hogy ez működhet. Azt gondoltam, vegyszerek nélkül a kártevők tönkreteszik majd a zöldségeimet, gyümölcseimet. De miután kipróbáltam gyorsan rájöttem, hogy természetes módszerekkel is kiváló eredményeket lehet elérni. Használhatunk biológiai készítményeket növényvédelemre vagy használhatunk növénytársításokat is, mindegyik megoldás hasznos külön-külön is, de egyben érhetjük el a legjobb eredményt. A körömvirág például kiváló kártevőriasztó, ami az ágyások közé ültetve természetes módon akadályozza a kártevők ágyásokhoz jutását vagy ültethetünk fokhagymát esetleg bazsalikomot a paradicsom mellé - utóbbi egy nagyon jó párosítás konyhai felhasználás szempontjából is - amik szintén rovarriasztó hatással rendelkeznek. A bio permetek is szuper alternatívák lehetnek – a fokhagymából és csalánból készült permetek nemcsak a rovarokat riasztják el, hanem még a növényekre is jótékony hatással vannak.
Néhány hatékony növénytársítás
Komposztálás: A természet ajándéka a kertednek
Amikor először komposztáltam, kicsit bizonytalan voltam – vajon nem lesz büdös? Vagy túl sok gond lesz vele? De amikor megláttam az első saját komposztomat, és felhasználtam a kertben, már tudtam, hogy ezzel nem lőttem mellé. A komposzt a fenntartható kertészkedés egyik alapköve. Nemcsak, hogy újrahasznosítod a konyhai és kerti hulladékot, de a talajod is megújul tőle, és a növények is meg fogják hálálni a tápanyagban gazdag komposztot. Nagy mértékű javulást lehet elérni a termésben komposztálással, szebb, erősebb és jobban termő növényeid lehetnek, ha jól komposztálsz, na de jön a kérdés:
Hogyan komposztálj?
Ha kezdő vagy a komposztálásban, ne aggódj! Kezdd azzal, hogy összegyűjtöd a zöld (pl. fűnyesedék, zöldséghulladék) és barna (pl. száraz levelek, faapríték) anyagokat, és helyezd őket egymásra rétegezve, egy - ideális esetben - félárnyékos helyen, ahol nem szárad ki olyan gyorsan a komposzt. 2-3 havonta egy kicsit forgass bele, és ügyelj arra, hogy a komposzt nedves maradjon, de ne túl nedves! Ahogy a hetek telnek, látni fogod, hogyan alakul át a hulladék sötét, morzsalékos komposzttá, amit aztán majd a növényeid alá szórhatsz mulcsként vagy belekeverheted ágyásaid földjébe. Bővebben a komposztálásról.
Vízhasználat optimalizálása: Takarmányozd a növényeidet ésszel!
A víztakarékosság a fenntartható kertészkedés kihagyhatatlan és talán legegyszerűbb gyakorlata. Több egyszerű mód is van a vízzel való takarékoskodásra. Gyűjthetjük az esővizet, amihez csupán egy esővízgyűjtő hordóra van szükségünk, amit aztán az ereszcsatorna alá helyezünk, ebből aztán öntözhetjük növényeinket. Ha így öntözünk nemcsak, hogy vizet és ezzel akár pénzt is spórolunk, de mivel az összegyűjtött esővíz követi a levegő hőmérsékletét, így növényeinknek sem okozunk felesleges stresszt mint a hideg vízzel való öntözéssel.
Egy másik nagyon egyszerű gyakorlat a víztakarékosságra a mulcsozás. A mulcsozás a talaj takarását jelenti, ennek lényege, hogy ezzel csökkentjük a víz párolgását a talajból, így kevesebbet kell öntöznünk. A mulcsozás másik nagy előnye, hogy gyomnövények sem képesek nőni a mulcsréteg alatt, mivel az elzárja a talajt a napfénytől. Házi kertben a mulcsozás legegyszerűbb módja a vágott fűvel való mulcsozás. Gyűjtsük össze a kertben levágott füvet és vékony rétegben terítsük a növények alá. Mulcsozásra használhatunk szalmát vagy kókuszrostot is, ami talán az egyik legjobb megoldás. Bővebben a mulcsozásról.
Őshonos növények: A kert természetes hősei
Az őshonos növények nemcsak szépek, hanem jobban alkalmazkodnak a helyi viszonyokhoz, kevesebb vizet és gondozást igényelnek, és jobban szolgálják a jótékony rovarokat és állatokat is. Amikor először ültettem magyar fajtájú virágokat és cserjéket, észrevettem, hogy a méhek és pillangók sokkal szívesebben látogatják a kertemet. Ez egy igazi win-win helyzet: a növények boldogok, a helyi élővilág gyarapszik, és kevesebb gond van a kert karbantartásával.
Záró gondolatok
A fenntartható kertészkedés egy jó cél, ami felé eleinte apró lépésekkel haladunk. Lépésről-lépére kell közelebb kerülnünk ahhoz, hogy egy környezetbarát, vegyszermentes esetleg bio kertet hozzunk létre. Ha te is belevágsz, hamar észre fogod venni, hogy a természet mennyire hálás tud lenni, ha tiszteletben tartjuk. Kezdj el komposztálni, ültess őshonos növényeket, és próbálj ki természetes növényvédelmi megoldásokat – a kerted és a szervezeted is hálás lesz érte!
Ezen cikkünk egy amolyan bevezető volt a fenntartható kertészkedés világába, a következő hetekben mélyebben belemerülünk egyes témákba, kövessétek figyelemmel!
A cikksorozat következő cikkjei:
Komposztálás és természetes trágyázás
Vízhasználat optimalizálása a kertben
A 10 legjobb növénytársítás