A talaj javítása
Kezdjük a megfelelő alapokkal, kertünk talajának feljavítása jó alapot adhat egy bőségesen termő, fenntartható kerthez és nem is olyan bonyolult mint gondolnád. Az egészséges talaj segíti a növények növekedését, csökkenti a kártevők és betegségek előfordulását, valamint kevesebb víz és tápanyag szükséges a növények számára. Többféleképpen is elérhetünk jó talajminőséget, de ennek legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb módja a komposztálás.
A komposztálás egy egyszerű módszer a kerti hulladékok újrahasznosítására. Készíthetsz komposztot konyhai maradékokból, mint például a zöldséghéjak, tojáshéjak, kávézacc és egyéb konyhai hulladékok valamint kerti hulladékokból, mint a fűnyesedék és lehullott levelek, kisebb ágak vagy faapríték. Korábbi cikkünkben egyszerűen és közérthetően megmutatjuk, hogyan kezdjünk komposztálni.
Egy körülményesebb, de annál hatékonyabb módja a talaj feljavításának, ha télre zöldtrágyát ültetünk termőföldünkbe, mint például lóhere, lucerna, spenót vagy rozs. Ezek a növények számos előnyt hozhatnak nekünk a következő évre. Kiszorítják a gyomnövényeket, gyökereikkel lazítják a földet, életteret biztosítanak a talajlakóknak és pótolják a talaj nitrogén készletét is, amit tavasszal bő terméssel köszönnek majd meg haszonnövényeink.
Rövid útmutató a zöldtrágyázáshoz:
1. Tisztítsd meg ágyásodat vagy termőföldedet teljesen a zöldségektől és a gyomoktól, ügyelve arra, hogy a gyökereiket is eltávolítod.
2. Az apró magos zöldtrágyákat úgy vesd mintha füvet vetnél, egyenletesen, a felszínt mindenhol takarva. Nagyobb magokat a zöldségekhez hasonlóan, lyukakat fúrva beöntözéssel vesd el.
3. A nem fagytűrő zöldtrágyákat még a tél előtt forgasd be a földbe, ilyenkor egy réteg komposztot vagy trágyát is rakhatsz rájuk, így még több tápanyagot adhatsz a földnek.
4. Azok a növények amelyek bírják a fagyot először kisebb lombozatot fejlesztenek csak, majd a tél végére megerősödnek, vetés előtt 1 hónappal érdemes ezeket is a földbe forgatnunk.
5. Figyelj rá, hogy mindenképp virágzás előtt vágd le a növényeket, hogy ne hullajthassanak magot, mert hamar gyom lesz a zöldtrágyából.
Vízmegtartás
A víz érték amire vigyáznunk kell, takarékosan kell használnunk egy fenntartható kertben, ezért érdemes esővízgyűjtő hordókat használunk, amiből később öntözhetünk majd, ez nagyban csökkentheti költségeinket, valamint fenntarthatóbb is.
Egy másik egyszerű és hatékony módszer a víz megtartására a talaj mulcsolása. Egyszerűen gyűjtsük össze a kertben levágott füvet, majd takarjuk be vele a talajt növényeink körül. Ügyeljünk arra, hogy a vágott fűvel mulcsoláskor ne legyen túl vastag a mulcsréteg, mivel az rohadásnak indulhat,1-2 centiméter vastagon takarjuk csak a talajt, hogy kiszáradhasson a fű. A fű lassan lebomlik és a földbe kerül, így kb. havonta ismételjük meg a mulcsolást. A mulcsunk amellett, hogy nem hagyja kiszáradni a talajt - ezáltal kevesebbet kell öntöznünk - megakadályozza a gyomnövények növekedését is, a folyamatosan bomló fű pedig tápanyaggal is pótolja a talajt.
Ha nincs füves terület kertünkben vásárolhatunk is mulcs alapanyagot, egyik kedvelt földtakaró a lávamulcs, ami minden fent említett előny mellett nagyon dekoratív is kertünkben. Ezenkívül megfelelő lehet fenyőmulcs vagy famulcs is.
Fenntartható növényválasztás - növénytársítás
Válassz olyan növényeket, amelyek alkalmazkodtak a helyi éghajlathoz és talajviszonyokhoz, mivel ezek kevesebb gondozást és erőforrást igényelnek.
- Őshonos növények: Az őshonos növények jobban ellenállnak a helyi kártevőknek és betegségeknek, és kevesebb vizet igényelnek, ezáltal csökkenhetjük a növényvédőszerek és a víz használatát is.
- Társnövények: Ültess társnövényeket, amelyek segítik egymás növekedését és védelmét. Például a bazsalikom és a paradicsom jó társnövények, mivel a bazsalikom elriasztja a paradicsom kártevőit. A növénytársításokról a haszonkertben itt olvashatsz bővebben.
Természetes növényvédelem
Ez már egy fokkal nehezebb téma, de megéri egy kis időt foglalkozni ezekkel a növényvédő szerekkel is. Igyekezzünk kerülni a szintetikus vegyszerek használatát, mert ezek károsíthatják a környzetet és nem utolsó sorban egészségünket is. A mikrobiológiai készítmények és bio termesztésben felhasználható vegyszerek mellett, vannak egyszerűbb házi praktikák is melyek jól működhetnek.
- Biológiai védekezés: Engedd be a kertedbe a természetes ragadozókat, mint a katicabogarak és a madarak, amelyek segítenek a kártevők elleni védekezésben. Helyezz ki madáritatókat kertedben, ezeket egyszerűen elkészítheted, csak egy virágcserép alátétre(vagy edényre) és pár nagyobb kőre van szükséged és máris megtizedelheted a kártevők számát a kertben.
- Organikus növényvédelem: Használj házi készítésű, organikus permetszereket, például fokhagymás vagy csalános permeteket, amelyek hatékonyak a kártevők ellen, de nem ártanak a hasznos rovaroknak és a környezetnek.
Használj megújuló energiát
Ez a megoldás már elég zsebbe nyúlós, de ha épp most építed kerted érdemes figyelembe venni ezt is. Telepíthetünk ugyanis napenergiával működő kerti lámpákat vagy öntöző rendszereket kertünkbe, ezzel csökkentve az áramfelhasználásunkat.
Ha a fenti lépések csak valamelyikét követed, már akkor sokat tettél földünkért és egészségünkért! A fenntartható kertészkedés nemcsak környezetbarát, hanem élvezetes és jótékony hatású tevékenység is lehet. Élvezd a természetes, egészséges kertészkedést, miközben hozzájárulsz a bolygó megóvásához. Kellemes kertészkedést kívánunk!