Pár tanács a vetéshez, tényleg csak röviden
1. Ismerd meg a növények igényeit
Minden növénynek megvannak a sajátos igényei, nézz utána ennek könyvekben vagy az interneten, hiszen érezhető különbségeket érhetsz el terméshozamban, ha megfelelő közegbe ültetsz és megfelelően táplálod növényeidet. Emellett ellenőrizd a vetőmag csomagolásán lévő információkat: mikor érdemes vetni, milyen mélységbe és távolságba kell ültetni a magokat és mikor takaríthatod be a termést. Ezek mind fellelhetők a vetőmagok csomagolásán, tasakok esetében általában a hátoldalon.
2. A talaj előkészítése
A talaj minősége alapvetően meghatározza a növények fejlődését.
-
Lazítsd meg a talajt: a télen porhanyóssá alakult földet kapáld és gereblyéld, hogy a nagyobb rögöket is összetörd, így a gyökerek könnyen nőhetnek majd a fejlődés korai szakaszában.
-
Gazolj és kapálj gyakran, hogy a gyomok ne szívják el a tápanyagokat a növények elől - magaságyásban kertészkedők előnyben.
-
Biztosíts megfelelő tápanyagot: Komposzt vagy trágya - lehet az szerves trágya vagy műtrágya is - hozzáadása javasolt, hogy a talaj tápanyagban gazdag legyen. Kifejezetten ajánljuk az Amalgerol Starter műtrágyát, ami nagyban segíti a gyökérképződést, a könnyen felvehető foszfor, cink és kén tartalmának köszönhetően.
3. A megfelelő időzítés
A vetés sikeressége nagyban múlik az időzítésen. A legtöbb növény esetében az optimális időszak a tavasz, de vannak őszi vetésű zöldségek is, mint például a spenót vagy a fokhagyma. Hogy biztosan jó legyen az időzítés vetési naptárunk segít neked, mentsd le magadnak és pillants rá, ha valamiben nem vagy biztos!
5. Öntözés és gondozás
Az öntözés kulcsfontosságú a csírázás és a kezdeti fejlődés szempontjából. Tartsd a talajt mindig nyirkosan, de ne öntözd túl, mindig nézz utána, hogy az általad választott növényeknek mennyi vízre van szüksége.
6. Jelölj és dokumentálj
Használj növényjelölő táblákat vagy pálcákat, hogy kövesd, hova mit vetettél. Kertésznapló vezetése segíthet a következő évben még sikeresebben megtervezni a vetést. Esetleg feljegyezheted a neked bevált növénytársításokat is, és azt is, hogy kerted melyik részében, hogy teljesítettek az adott növények.
Vetési naptár vagy zöldségkalendárium
Ebben a naptárban megtalálod a hazánkban leggyakrabban termesztett zöldségek és pár fűszernövény vetési és betakarítási idejét, ha a képre kattintasz letöltheted azt PDF formátumban, így akár ki is nyomtathatod vagy csak elmentheted későbbre!
Zöldségek és fűszernövények vetése és betakarítása
Fontos, hogy minőségi vetőmagokat válassz kertedbe, ha nem szeretnél mellélőni válogass vetőmagok kategóriánkban, ahol biztosan megtalálod a számodra megfelelő magokat!
Bazsalikom
A bazsalikom egy közkedvelt fűszernövény, amelyet gyakran használnak olasz ételekhez. Melegkedvelő növény, amelyet érdemes tavaszi fagyok múltán szabadföldbe ültetni vagy cserépben nevelni. Szereti a napos helyeket és a lágyan nyirkos talajt. Gyorsan nő, és rendszeres szüreteléssel serkenthetjük az új hajtások megjelenését.
Vetése: Február - Április
Betakarítása: Május - Október
Brokkoli
A brokkoli egy tápanyagban gazdag zöldség, amelyet hűvösebb időben lehet a legjobban termeszteni. A palántákat kora tavasszal vagy ősszel érdemes kiültetni, mert a brokkoli a mérsékelt hőmérsékletet kedveli. Lazán nyirkos, jó vízelvezetésű talajra van szüksége. A fejeket akkor kell szüretelni, amikor még szorosak és zöldek, mielőtt a virágok kinyílnának.
Vetése: Április - Június
Betakarítása: Július - Október
Cékla
A cékla egy sokoldalú gyökérzöldség, amelyet nyersen, főzve vagy savanyítva is fogyaszthatunk. Könnyen termeszthető, és a vetéstől számítva 8-10 héten belül szüretelhető. Szereti a napos helyeket és a lazított, tápanyagban gazdag talajt. A rendszeres öntözés segít megelőzni, hogy a gumók fásak legyenek.
Vetése: Április - Július
Betakarítása: Június - Október
Cukkini
A cukkini gyorsan növő, bőtermő növény, amelyet kezdő kertészek is sikerrel termeszthetnek. Melegkedvelő, ezért csak a fagyveszély elmúltával érdemes vetni. Szereti a napos helyeket és a jól trágyázott talajt. Rendszeres szüreteléssel elkerülhető, hogy a termések túl nagyra nőjenek, így zamatosabbak maradnak.
Vetése: Április - Július
Betakarítása: Június - Október
Csemege uborka
A csemege uborka ropogós, lédús zöldség, amelyet frissen vagy savanyúságként is fogyaszthatunk. Melegkedvelő növény, amelyet májustól érdemes szabadföldbe vetni. Szereti a napos, szélvédett helyeket és a tápanyagban gazdag talajt. Futtathatjuk támrendszerre, így helyet spórolhatunk a kertben.
Vetése: Március - Június
Betakarítása: Június - Augusztus
Csírázó magvak
A csírázó magvak, mint például a lucerna vagy a retek, egyszerűen termeszthetők otthon is. Csak egy csíráztató edényre és néhány napra van szükség ahhoz, hogy friss, ropogós csírákat neveljünk. Magas vitamin- és ásványianyag-tartalmuk miatt egészséges kiegészítői lehetnek az étrendnek. Rendszeresen öblítsük át őket tiszta vízzel, hogy elkerüljük a penészedést.
Vetése és betakarítása: Éven át termeszthetők az ablakban.
Fehér répa
A fehér répa egy klasszikus gyökérzöldség, amelyet levesekhez és főzelékekhez is felhasználhatunk. Hűvös időben érzi jól magát, ezért korai tavaszi vagy őszi vetésre ideális. Szereti a lazított, homokos talajt, amely megkönnyíti a gyökerek fejlődését. A rendszeres öntözés biztosítja, hogy a répák lédúsak és ízletesek legyenek.
Vetése: Március - Július
Betakarítása: Június - November
Fejes saláta
A fejes saláta egy gyorsan növő, hűvösebb időjárást kedvelő zöldség. Tavaszi és őszi vetésre egyaránt alkalmas, és néhány hét alatt már szüretelhető. Szereti a napos, de nem túl forró helyeket, és a rendszeres öntözést. A lazított talaj és a megfelelő sortávolság segíti a fejek egyenletes fejlődését.
Futóbab
A futóbab egy dekoratív és bőtermő növény, amelyet támrendszerre futtathatunk. Szereti a napos, szélvédett helyeket és a tápanyagban gazdag talajt. Melegkedvelő, ezért csak a fagyveszély elmúltával érdemes ültetni. Rendszeresen szedjük le a hüvelyeket, hogy serkentsük az újabb termések képződését.
Hónapos retek
A hónapos retek egy rendkívül gyorsan növő gyökérzöldség, amely ideális kezdő kertészek számára. A vetéstől számítva mindössze 3-4 hét alatt szüretelhető. Szereti a napos vagy félárnyékos helyeket, és a tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű talajt. Fontos a rendszeres öntözés, hogy a gumók ropogósak és lédúsak legyenek. A túl sűrű vetés elkerülése érdekében ritkítsuk a növényeket, hogy elegendő helyük legyen a fejlődéshez.
Kakukkfű
A kakukkfű egy aromás fűszernövény, amelyet gyakran használnak húsok, levesek és mártások ízesítésére. Szereti a napos, száraz helyeket és a jó vízelvezetésű, homokos talajt. Az évelő növény rendkívül igénytelen, és kevés gondozást igényel. A hajtásokat a növekedési időszakban folyamatosan szüretelhetjük, ami segít a bokrosodásban.
Kapor
A kapor egy gyorsan növő, egynyári fűszernövény, amelyet salátákhoz, savanyúságokhoz és halételekhez használnak. Szereti a napos helyeket és a könnyű, tápanyagban gazdag talajt. Vetése kora tavasszal kezdődhet, és rendszeres öntözéssel biztosíthatjuk a fejlődését. Ha hagyjuk, hogy magot érleljen, akkor a következő évben is megjelenhet a kertben.
Káposzta
A káposzta egy hidegtűrő zöldség, amelyet korai tavaszi vagy őszi vetésre ajánlanak. Szereti a tápanyagban gazdag, mélyen művelt talajt, és igényli a rendszeres öntözést. A káposztalepkék és más kártevők ellen érdemes védekezni hálóval vagy biológiai módszerekkel. Az érett fejeket időben szedjük le, hogy elkerüljük a repedést.
Karalábé
A karalábé egy gyors növekedésű zöldség, amelynek gumója frissen és főzve is fogyasztható. Tavaszi és őszi vetésre egyaránt alkalmas, mivel a hűvösebb időjárást kedveli. Fontos a rendszeres öntözés, hogy a gumók ne legyenek fásak. Ügyeljünk a megfelelő sortávolságra, hogy a növények kényelmesen fejlődhessenek.
Karfiol
A karfiol egy hűvös időjárást kedvelő növény, amelynek termesztése kicsit nagyobb odafigyelést igényel. Palántáról nevelve biztosabb eredményt érhetünk el, mint közvetlen vetéssel. Szereti a tápanyagban gazdag talajt és a rendszeres öntözést. A rózsák védelme érdekében hajlítsuk rá a leveleket, hogy ne fehéredjenek ki túl korán.
Koriander
A koriander egy sokoldalú fűszernövény, amelyet leveleiért és magjaiért egyaránt termesztenek. A melegebb időt kedveli, de jól tűri a hűvösebb körülményeket is. Vetése kora tavasszal kezdhető, és érdemes folyamatosan vetni, hogy mindig legyen friss korianderünk. Szereti a laza, jó vízelvezetésű talajt és a mérsékelt öntözést.
Lestyán
A lestyán egy évelő fűszernövény, amelyet gyakran használunk levesek ízesítésére. Könnyen termeszthető, és a napos vagy félárnyékos helyeket kedveli. Tápanyagban gazdag, mély talajra van szüksége, és mérsékelt öntözést igényel. A levelek szedését tavasszal és nyáron végezhetjük, amikor a növény a legintenzívebb növekedési szakaszában van.
Mángold
A mángold egy rendkívül dekoratív és sokoldalú levélzöldség, amelyet salátákhoz, főzelékekhez vagy akár köretekhez is felhasználhatunk. A növény szereti a napos vagy félárnyékos helyeket, valamint a tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű talajt. Kora tavaszt
Metélőhagyma
A metélőhagyma egy évelő, fűszeres ízű növény, amelyet gyakran használnak salátákhoz, tojásételekhez és szendvicsekhez. A növény szereti a napos vagy félárnyékos helyeket, valamint a lágyan nyirkos, jó vízelvezetésű talajt. Tavasztól kezdve folyamatosan szüretelhető, és ha rendszeresen vágjuk vissza, hosszabb ideig friss hajtásokat nevel.
Mustár
A mustár egy gyorsnövésű, egynyári növény, amelyet fűszerként és talajtakaróként is használnak. Magjait tavaszi vetéskor a lazított talajba szórhatjuk, és néhány héten belül szüretelhetjük leveleit vagy magjait. Kedveli a napos helyeket és a tápanyagban gazdag talajt. A vetés után rendszeres öntözéssel biztosíthatjuk az egyenletes fejlődést.
Oregánó
Az oregánó egy illatos, évelő fűszernövény, amely mediterrán ízeket varázsol ételeinkbe. A növény szereti a napos, meleg helyeket és a homokos, jó vízelvezetésű talajt. Rendszeres visszametszéssel serkenthetjük a bokrosodását. Az oregánó nemcsak ízesítésre, hanem díszítésre is alkalmas, hiszen apró virágai mutatósak.
Padlizsán
A padlizsán egy melegkedvelő növény, amelyet érdemes palántáról nevelni. Szereti a napos, védett helyeket és a tápanyagban gazdag, lágyan nyirkos talajt. A termését akkor érdemes szüretelni, amikor a héja fényes és sima. A padlizsán ideális grillezéshez, rakott ételekhez vagy krémek készítéséhez.
Paprika
A paprika a magyar konyha egyik alapvető zöldsége, amely rengeteg változatban létezik: édes, csípős, piros, zöld vagy sárga. A paprika palántákat érdemes beltérben előnevelni, majd a fagyveszély elmúltával kiültetni. Szereti a napos, meleg helyeket és a tápanyagban gazdag talajt. Rendszeres öntözéssel és trágyázással bőséges termést hoz.
Paradicsom
A paradicsom az egyik legkedveltebb kerti növény, amelyet salátákhoz, szószokhoz vagy egyszerűen frissen fogyasztva használhatunk. A palánták nevelését már kora tavasszal el lehet kezdeni beltérben, majd májusban kiültetni őket a szabadba. A paradicsom szereti a napos helyeket és a tápanyagban gazdag talajt. Támasztékot igényel, hogy a termései ne érjenek a földhöz.
Paszternák
A paszternák egy gyökérzöldség, amely kissé édeskés ízű, és levesekhez, pürékhez is remekül illik. Magjait kora tavasszal vagy ősszel vethetjük, mivel jól tűri a hideget. Szereti a mélyen lazított, homokos talajt, amelyben gyökerei akadálytalanul növekedhetnek. A paszternákot akár a fagyok után is szüretelhetjük, mivel íze ilyenkor édesebb lesz.
Petrezselyem
A petrezselyem egy sokoldalú zöldfűszer, amelyet gyökeréért és leveléért is termesztenek. Magjait tavasszal vagy kora ősszel vethetjük, de lassú csírázására érdemes felkészülni. A növény kedveli a napos vagy félárnyékos helyeket és a jó vízelvezetésű talajt. A leveleket folyamatosan szedhetjük, ami elősegíti a növekedését.
Póréhagyma
A póréhagyma egy hosszú tenyészidejű, ízletes hagymafajta, amely levesekhez és főételekhez kiváló. Magjait beltérben érdemes elvetni, majd a palántákat tavasszal kiültetni. A növény szereti a napos helyeket és a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt. Földdel való feltöltéssel érhetjük el, hogy szára hosszú és fehér legyen.
Rozmaring
A rozmaring egy illatos, évelő fűszernövény, amely a mediterrán konyha elengedhetetlen kelléke. Szereti a napos, meleg helyeket és a jó vízelvezetésű, homokos talajt. Rendszeres visszametszéssel bokros növekedést érhetünk el. A rozmaringot nemcsak főzéshez, hanem dísznövényként is szívesen ültetik.
Rukkola
A rukkola egy gyorsan növő, kissé borsos ízű levélzöldség, amely salátákhoz és szendvicsekhez ideális. Magjait kora tavasztól őszig vethetjük, és akár már 3-4 héten belül szüretelhetjük a zsenge leveleket. Szereti a napos vagy félárnyékos helyeket és a jó vízelvezetésű talajt. Gyors növekedése miatt több körben is vethetjük, így folyamatosan friss rukkolát szüretelhetünk.
Sárgadinnye
A sárgadinnye egy melegkedvelő, lédús gyümölcs, amelyet napos, szélvédett helyeken érdemes termeszteni. Magjait a fagyveszély elmúltával közvetlenül a szabadba, vagy palántanevelés után ültethetjük ki. Tápanyagban gazdag talajt igényel, és fontos a rendszeres öntözés, különösen a termésképződés idején. Érettsége könnyen felismerhető az illatáról és a szár közeli repedésekről.
Sárgarépa
A sárgarépa egy alapvető gyökérzöldség, amely levesekhez, köretekhez vagy akár nyersen is remek. Magjait kora tavasztól nyár közepéig vethetjük, jól lazított, homokos talajba. Ügyeljünk a megfelelő vetési mélységre és sorok közötti távolságra, hogy a gyökerek akadálytalanul fejlődhessenek. Rendszeres gyomlálással és mértékletes öntözéssel biztosíthatjuk az egyenletes növekedést.
Sóska
A sóska egy évelő, savanykás ízű levélzöldség, amely levesekhez és mártásokhoz kiváló. Magjait tavasszal vagy ősszel vethetjük, és szinte minden talajon jól fejlődik, de különösen szereti a kissé nyirkos, árnyékos helyeket. A leveleket folyamatosan szedhetjük, ami ösztönzi az új hajtások képződését. A sóska hidegtűrő, így a korai vagy késői szezonban is szüretelhető.
Spárga
A spárga egy évelő növény, amely hosszú távú elköteleződést igényel, de termése megéri a várakozást. Gyöktörzseket tavasszal ültessünk laza, homokos talajba, napos helyre. A növénynek 2-3 évre van szüksége, hogy teljes termőre forduljon. Az első hajtásokat kora tavasszal szüretelhetjük, amikor még zsengék.
Spenót
A spenót egy gyors növekedésű levélzöldség, amely salátákhoz, főzelékekhez vagy turmixokhoz is remek. Magjait kora tavasszal vagy ősszel vethetjük, mivel jól tűri a hűvösebb időt. A spenót szereti a napos vagy félárnyékos helyeket és a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt. Leveleit folyamatosan szedhetjük, amíg nem kezd magszárat növeszteni.
Sütőtök
A sütőtök egy melegkedvelő, nagy termésű növény, amely levesekhez, pitékhez vagy sült köretekhez is felhasználható. Magjait a fagyveszély elmúltával vethetjük szabadföldbe, napos, szélvédett helyre. A tápanyagban gazdag talaj és a bőséges öntözés biztosítja a növény erőteljes fejlődését. A termést akkor szedjük le, amikor a héja kemény és a szára el kezd száradni.
Tök
A tök számos változata létezik, amelyeket főzéshez, dekorációhoz vagy akár takarmányozásra is termesztenek. Magjait tavasszal, a fagyveszély elmúltával ültethetjük jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajba. Szereti a napos helyeket, és a nagyobb termések érdekében érdemes metszeni a mellékhajtásokat. Az érett tökök hosszú ideig tárolhatók hűvös, száraz helyen.
Törpe bab
A törpe bab egy gyorsan növő, alacsony bokrú hüvelyes, amely kevés helyet igényel. Magjait kora tavasztól nyár közepéig vethetjük jó vízelvezetésű talajba. A növény szereti a napos helyeket és a rendszeres öntözést. A hüvelyeket akkor szedjük le, amikor zsengék, így a növény továbbra is új terméseket hoz.
Uborka
Az uborka egy frissítő, lédús zöldség, amelyet salátákhoz, savanyúságokhoz és friss fogyasztásra is termeszthetünk. Magjait a fagyveszély elmúltával vethetjük napos, szélvédett helyekre. Kedveli a tápanyagban gazdag talajt és a rendszeres öntözést. A termést érdemes zsengén szüretelni, hogy ne veszítsen az ízéből.
Újhagyma
Az újhagyma gyors növekedésű, friss ízű hagymaféle, amely salátákhoz és szendvicsekhez kiváló. Magjait kora tavasszal vethetjük jó vízelvezetésű talajba, napos vagy félárnyékos helyre. A növény folyamatosan szedhető, ahogy eléri a kívánt méretet. Rendszeres öntözéssel és gyomlálással biztosíthatjuk az egyenletes növekedést.
Vöröshagyma
A vöröshagyma a konyha alapvető zöldsége, amelyet szinte minden ételhez használunk. Magról vagy dughagymáról is nevelhető, és a tavaszi ültetés az egyik legelterjedtebb módszer. Szereti a napos helyeket és a jól előkészített, tápanyagban gazdag talajt. A hagyma szedésekor hagyjuk a földön száradni, mielőtt tárolnánk.
Zeller
A zeller háromféle változatban termeszthető: gumós, szárzeller és leveles zeller. Szereti a napos, nyirkos helyeket és a jó vízelvezetésű talajt. A magokat beltérben érdemes elvetni, majd a palántákat kiültetni. Rendszeres öntözéssel és tápanyagutánpótlással érhetjük el a legjobb eredményt.
Zöldbab
A zöldbab egy gyorsan növő hüvelyes növény, amelyet könnyű termeszteni. Magjait tavasszal vagy nyár elején vethetjük jó vízelvezetésű talajba, napos helyre. A növény bőséges termést hoz, amelyet zsengén érdemes szedni. Rendszeres öntözés mellett gyomláljunk is, hogy a növények erőteljesek maradjanak.
Zöldborsó
A zöldborsó egy hidegtűrő hüvelyes növény, amelyet kora tavasszal vethetünk. Kedveli a napos helyeket és a jó vízelvezetésű, közepesen tápanyagdús talajt. A növény gyorsan nő, és hüvelyeit akkor szedjük, amikor még zsengék. A borsó növényt támrendszerrel segíthetjük a felfelé növekedésben.
Zsálya
A zsálya egy évelő, aromás fűszernövény, amelyet főzéshez és gyógyteákhoz is használnak. Szereti a napos, meleg helyeket és a jó vízelvezetésű, kissé száraz talajt. Rendszeres visszametszéssel szép, bokros növekedést érhetünk el. A zsálya nemcsak hasznos, hanem dekoratív is, hiszen apró virágai díszítik a kertet.
Zsázsa
A zsázsa egy gyorsan növő levélzöldség, amely salátákhoz és szendvicsekhez ideális. Magjait beltérben vagy szabadföldön is vethetjük, és néhány héten belül szüretelhetjük. Szereti a napos helyeket és a nyirkos talajt. Rendszeresen szedhetjük a fiatal leveleket, amelyek a legízletesebbek.